مشكاة
*** نور را جاری خواهیم ساخت ***
نوشته شده در تاریخ 1389/10/7 توسط میربزرگی

سلام دوستان عزیز در این روزها برای نزول باران ایه 28 سوره شوری را باهم زمزمه كنیم.

وهو الذی ینزل الغیث من بعد ما قنطوا وینشر رحمته وهو الولی الحمید

ترجمه

او كسى است كه باران سودمند را پس از آنكه مایوس شدند نازل مى‏كند و رحمت خویش را مى‏گستراند; و او ولى و (سرپرست) و ستوده است!

                                                                                                        تفسیر

و اوست كه بعد از نومیدی خلق برایشان باران می فرستد، و رحمت خود راگسترش می دهد و اوست سرپرست ستوده شده ) (غیث ) یعنی باران به موقع كه آمدنش نافع است . می فرماید خداست كه باران را در زمانی كه مردم از بارش آن ناامید شده اند، ازآسمان نازل می كند و نعمت و رحمت خود را در بین مردم منتشر می سازد و از فیض ورحمت خود با فرستادن باران ، نباتات را می رویاند و میوه ها را به بار می نشاند، و او دربرابر این افعال جمیلش و سرپرستی نیكو و تدبیر شایسته ای كه نسبت به خلق می نمایدسزاوار ستایش است.

با كلیك برروی ادرس زیرصوت این ایه را دانلود كنیدنوشته شده در تاریخ 1389/10/4 توسط میربزرگی

توبه واقعی چیست ؟

توبه عبارت است از پشیمانی و بازگشت از گناه . توبه هر گاه حقیقی و واقعی باشد و از اعماق جان برخیزد و جامع شرایط باشد و واقعاً از گناهی كه مرتكب شده احساس خجلت و ندامت كند و خود را در پیشگاه خداشرمنده ببیند و در صدد كسب رضای حق تعالی باشد, به یقین مقبول درگاه احدیت واقع شده و آثار و بركاتش نمایان می گردد.
 
قرآن كریم می فرماید: ناامید نشوید كه خدا همهء گناهان را می آمرزد, زیرا او بسیار آمرزنده و مهربان است  .
توبه شعبه ای از فضل عظیم الهی و دری است از رحمت رحیمی خداوند كه بروی بندگان خود باز فرموده است .اما زین العابدین (ع) در مناجات تائبین فرمود:  به سوی عفوت گشوده ای و نامش را توبه نهاده ای , و فرموده ای باز گردید به سوی خدا و توبه كنید, توبهء خالص , حال كه این در رحمت باز است عذر كسانی كه از آن غافل شوند, چیست ؟
غالباً انسان ها گرفتار لغزش هایی می شوند و اگر در توبه بسته بود رستگاری برای كسی میسر نمی شد, از این روخدای حكیم و رحیم توبه را دوای دردهای معنوی و علاج امراض قلبی و پاك كنندهء انواع آلودگی ها قرار داده است تا انسان پس از گرفتاری به گناه به بركت توبه پاك كنندهء انواع آلودگی ها قرار داده است تا انسان پس از گرفتاری به گناه به بركت توبه پاك شده و اهل نجات گردد. خوش بخت كسی است كه از این باب رحمت قدردانی كرده و از آن استفاده كند. جالب این است كه خداوند علاقهء فوق العاده ای به توبهء بندگانش دارد چرا كه توبه آغاز تمام خوش بختی های انسان است . در حدیثی از امام باقر(ع) می خوانیم :ادامه مطلب
نوشته شده در تاریخ 1389/10/1 توسط میربزرگی
  3qjs42ujjniqkgikcjp3.jpg

عوامل سلب توفیق از نماز صبح و همچنین نماز شب به دو گروه عمده دسته بندی می شود :


الف : عوامل مادی

که برخی از این عوامل شامل موارد ذیل می باشد

-1فقدان برنامه ریزی و نظم در زندگی

از مهمترین عوامل مادی که مانع از توفیق درک نماز صبح می گردد فقدان برنامه ریزی و نظم در زندگی می باشد مانند فقدان برنامه ای منظم برای خواب و یا ایجاد مشغله های پراکنده و فراتر از توانایی های خود که نتیجه ای جز ایجاد خستگی مفرط ندارد .

-2 پرخوری در شب

علتی دیگر خواب طولانی و سنگین پرخوری در شب می باشد. حضرت عیسی (علی نبینا و آله و علیه السلام ) خطاب به بنی اسرائیل فرمود: « ای بنی اسرائیل ! خوردن خود را زیاد نکنید، زیرا هر کس بر خوردن خود بیفزاید، بر خوابیدن خود هم می افزاید و هر کس که بر خواب خود بیفزاید، از نماز کم می گذارد (و در نتیجه) در زمره غافلان نوشته می شود». 1

-3 کسلی و تنبلی افراد

-4 غرق شدن در مسائل مادی و دنیویی

حضرت عیسی (علی نبینا و آله علیه السلام ) نقش دنیا زدگی را در بی حوصلگی افراد نسبت به عبادات اینچنین ترسیم می نماید که : همچنان که بیمار بر غذاى لذیذ نگاه می کند و بدلیل شدت درد لذّت آن را نمى‏چشد، همچنان فرد دنیادار نیز همراه با عشق به مال نه لذّتى از عبادت مى‏برد و نه شیرینى و حلاوتش را مى‏چشد. 2

-5 خوردن غذاهای نامناسب در شب

برخی از غذاها بگونه ای می باشند که اعصاب و بدن را سست می نمایند . لذا اگر شب ها از ماست ، دوغ ، کشک و مانند آن استفاده شود خواب بر انسان چیره شود ؛ و یا خوردن غذاهای چرب و سنگین موجب سنگینی خواب می گردد و این امور باعث می شود انسان برای بیدار شدن از خواب دچار مشکل گردد .

 

ب : عوامل معنوی ».ادامه مطلب
درباره وبلاگ
آخرین مطالب
آرشیو مطالب
نویسندگان
صفحات جانبی
پیوند ها
پیوند های روزانه
قرآن آنلاین

http://zibasazweb.persiangig.com/9.9.JPG

آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :
قالب وبلاگ
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic