تبلیغات
مشكاة - توبه واقعی چیست ؟
مشكاة
*** نور را جاری خواهیم ساخت ***
نوشته شده در تاریخ 1389/10/4 توسط میربزرگی

توبه واقعی چیست ؟

توبه عبارت است از پشیمانی و بازگشت از گناه . توبه هر گاه حقیقی و واقعی باشد و از اعماق جان برخیزد و جامع شرایط باشد و واقعاً از گناهی كه مرتكب شده احساس خجلت و ندامت كند و خود را در پیشگاه خداشرمنده ببیند و در صدد كسب رضای حق تعالی باشد, به یقین مقبول درگاه احدیت واقع شده و آثار و بركاتش نمایان می گردد.
 
قرآن كریم می فرماید: ناامید نشوید كه خدا همهء گناهان را می آمرزد, زیرا او بسیار آمرزنده و مهربان است  .
توبه شعبه ای از فضل عظیم الهی و دری است از رحمت رحیمی خداوند كه بروی بندگان خود باز فرموده است .اما زین العابدین (ع) در مناجات تائبین فرمود:  به سوی عفوت گشوده ای و نامش را توبه نهاده ای , و فرموده ای باز گردید به سوی خدا و توبه كنید, توبهء خالص , حال كه این در رحمت باز است عذر كسانی كه از آن غافل شوند, چیست ؟
غالباً انسان ها گرفتار لغزش هایی می شوند و اگر در توبه بسته بود رستگاری برای كسی میسر نمی شد, از این روخدای حكیم و رحیم توبه را دوای دردهای معنوی و علاج امراض قلبی و پاك كنندهء انواع آلودگی ها قرار داده است تا انسان پس از گرفتاری به گناه به بركت توبه پاك كنندهء انواع آلودگی ها قرار داده است تا انسان پس از گرفتاری به گناه به بركت توبه پاك شده و اهل نجات گردد. خوش بخت كسی است كه از این باب رحمت قدردانی كرده و از آن استفاده كند. جالب این است كه خداوند علاقهء فوق العاده ای به توبهء بندگانش دارد چرا كه توبه آغاز تمام خوش بختی های انسان است . در حدیثی از امام باقر(ع) می خوانیم :

خود را در بیابان (خطرناكی ) در یك شب تاریك گم كرده و سپس آن را بیابد .لازمهء توبه و پشیمانی از گناه , تصمیم بر ترك معصیت در آینده و جبران مافات است یعنی اگر آن گناه حق اللّه بوده مانند ترك نماز, روزه و... قضای آن ها را به جا آورد, و اگر حق الناس بوده رضایت آنان را جلب كند, حتی اگركاری را كه موجب قصاص است مرتكب شده , خود را تسلیم كند تا صاحب حق , قصاص یا عفو كند. شخصی درحضور حضرت علی 7گفت : استغفراللّه . حضرت فرمود: مادرت عزادارت گردد, آیا می دانی استغفار چیست ؟(چون استغفارش به زبان تنها بود و دلش از حقیقت آن خالی بود). پس فرمود: استغفار درجهء بلند مقامان و صدرنشینان عالم اعلا است و در معنای استغفار شش چیز لازم است :


  -1 پشیمانی و حسرت از كردار گذشته


  -2 عزم بر ترك آن برای همیشه


  -3 ادا كردن حقوق مردم به طوری كه هنگام مردن پاك باشد و (رحمت ) خدا را ملاقات كند. در حالی كه حق كسی بر عهده اش نباشد


  -4 هر واجبی كه ضایع كرده تدارك نماید


  -5 آن چه گوشت بدنش از حرام روئیده با حزن بر آخرت آبش كند تا پوست به استخوان بچسبد و گوشت نو دربدنش پیدا شود


  -6 زحمت عبادت را به بدن خود بچشاند, چنان چه خوشی و شیرینی گناه را چشانیده است و هرگاه این شش چیز در تو پیدا شود آن گاه بگو: استغفراللّه .


نتیجه این كه توبهء واقعی , پشیمانی و حسرت از كردار و گناه گذشته است كه لازمهء آن , عزم بر ترك آن در آینده وجبران مافات اعم از حقوق الهی و حقوق مردمی می باشد و وقتی توبه واقعاً انجام گرفت , به نظر همهء علمای اسلام درپیشگاه خداوند مقبول است . خداوند نه تنها به وسیلهء توبه , گناه را از بین می برد, بلكه آن را به حسنه مبدل می كند

 

 درباره وبلاگ
آخرین مطالب
آرشیو مطالب
نویسندگان
صفحات جانبی
پیوند ها
پیوند های روزانه
قرآن آنلاین

http://zibasazweb.persiangig.com/9.9.JPG

آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :
قالب وبلاگ